SCO logo

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

 

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای رسما اعلام شد.

شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را رسما اعلام کرد. ازبکستان میزبان اجلاس نوبتی سازمان شانگهای است. ایران از سال ۲۰۰۸ به این سو در تلاش بود تا به عضویت دائمی این سازمان درآید.
شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان به عنوان میزبان بیست و دومین نشست سازمان همکاری شانگهای، عضویت ایران در این سازمان را رسما اعلام کرد.

ایرنا، نوشته است اسناد عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای ۲۳ شهریور به امضای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی رسیده و لایحه عضویت ایران در این سازمان نیز پیش از عزیمت ابراهیم رئیسی به سمرقند، برای طی کردن مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی داده شده است.

یک روز پیش از آنکه عضویت ایران در سازمان شانگهای رسما اعلام شود، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود گفته بود که روسیه از این که جمهوری اسلامی به زودی به این سازمان “جدی، بزرگ و معتبر” خواهد پیوست، “بسیار خشنود است.”

 

اعضای حاضر در نشست

 

در این نشست، سران کشورهای چین، روسیه، هند، ایران، ازبکستان، قزاقستان، بلاروس، ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان و ترکمنستان حضور داشتند. همچنین ژانگ مینگ، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای و روسلان میرزایف رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم این سازمان نیز حاضر بودند.

irans membership in the SCO

 

تاریخچه ای مختصر بر سازمان همکاری شانگهای

 

سازمان همکاری‌ شانگهای در سال ۲۰۰۱ توسط چین، روسیه و چهار کشور قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان پایه‌گذاری شد. ایران از سال ۲۰۰۵ تنها به عنوان عضو ناظر در نشست‌های این سازمان حضور داشته است.

دو کشور پاکستان و هند نیز در سال ۲۰۱۷ به عضویت این سازمان درآمدند. درخواست عضویت دائم ایران نیز پیش از این در نشست سال ۲۰۲۱ سازمان همکاری شانگهای در تاجیکستان مورد موافقت قرار گرفته بود.

نشست امسال سازمان همکاری‌ شانگهای، زیر سایه چند رخداد بین‌المللی مهم از جمله تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه به دلیل تهاجم نظامی این کشور به اوکراین و همچنین ناکام ماندن مذاکرات احیای برنامه هسته‌ای ایران موسوم به برجام قرار گرفته است.

ایران از سال ۲۰۰۸ به این سو در تلاش بوده که به عضویت دائمی سازمان همکاری‌ شانگهای درآید. اما با مخالفت برخی کشورهای عضو این سازمان از جمله چین و تاجیکستان، درخواست این کشور برای عضویت در سازمان همکاری‌ شانگهای در سال ۲۰۱۶ رد شد.

از جمله دلایل مخالف برخی کشورها با درخواست عضویت ایران، تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه ایران بوده است. این کشورها بر اساسنامه سازمان شانگهای تاکید داشتند که بر مبنای آن، یک کشور تحت تحریم نمی‌تواند به عضویت این سازمان درآید.

نویسنده

STK SrAuthor

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *