خدمات کارگو از اصفهان (مراحل ، کارهای مجاز و هزینه کارگو از اصفهان )

 

آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که حمل‌ونقل محموله و شیوه انتقال آن از کشوری به کشور دیگری با کیلومترها فاصله به چه صورت انجام می‌شود؟
در رابطه با سؤال بالا اگر پاسخ شما مثبت است، احتمالاً با واژه کارگو آشنایی دارید. در دیکشنری، کارگو (CARGO) به کالاهایی گفته می شود که بصورت هوایی ، زمینی، دریایی یا هر شکل دیگری حمل می گردد.

CARGO در حمل نقل و اقتصاد به کالاهای تجاری گفته می شود که با اهداف اقتصادی جا به جا می گردند. لازم به ذکر است در گذشته به بارهایی که توسط کشتی حمل می شد کارگو می گفتند، ولی امروزه به تمامی کالاهای تجاری که دارای بارنامه هستند کارگو می گوییم.

اگر شما نیز قصد دارید که تجارت کنید و یا خرید شخصی انجام بدهید و برای این کار نیاز به حمل و نقل بار بین کشورهای مختلف دارید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید. ما قصد داریم در این مطلب به صورت شفاف در مورد کارگو توضیح دهیم تا بتوانید از این روش به خوبی استفاده کنید.

برای کارگو بارهای خود می توانید با شرکت سریع ترابر کهکشان (STK) تماس حاصل فرمایید :

32367173 – 031

09133666726

کارگو به چه معناست؟

کارگو (Cargo) از یک واژه اسپانیایی به معنی “بار” گرفته شده است و در واقع به محصولات یا کالاهایی گفته می‌شود که از طریق یکی از وسایل نقلیه مثل کامیون، ون، هواپیما، قطار یا کشتی (از 3 طریق هوایی، زمینی و دریایی) حمل می‌شوند تا از نقطه‌ای به نقطه دیگر برسند. در واقع معنی کارگو را می‌توان معادل کلمه بار در فارسی دانست و می‌توان گفت کارگو نه تنها به حمل و نقل محموله‌ها کمک می‌کند، حتی در برخی مواقع می‌توان حیوانات را با آن از جایی به جای دیگر منتقل کرد. مثلاً تصور کنید که کشوری قصد دارد برخی از حیوانات خود را مثل گاو، خوک، مرغ و … به عنوان محموله به کشور دیگری صادر کند؛ بنابراین در این موقعیت، این کشور می‌تواند روی کارگو حیوانات حساب ویژه‌ای باز کند.

البته     معنی کارگو در ایران کمی متفاوت است و به کالاهایی که با اهداف تجاری و عموما به شکل هوایی حمل می شود CARGO می گویند.

تفاوت کارگو و فریت بار

کارگو و فریت بار اگرچه شاید در نگاه اول مشابه باشند و نقاط مشترکی در بین آن‌ها وجود داشته باشد، اما معانی کاملاً متفاوتی با یکدیگر دارند. برای افرادی که به تازگی با این دو اصطلاح آشنا شده‌اند، شاید تفاوت آن‌ها کمی مبهم به نظر برسد.

تفاوت کارگو و فریت بار

تفاوت کارگو و فریت بار را می‌توان با دو دیدگاه سنتی و جدید بررسی کرد.

دیدگاه سنتی نسبت به تفاوت کارگو و فریت بار

در گذشته واژه‌های فریت بار و کارگو براساس وسیله نقلیه‌ای انتخاب می‌شدند که با آن محصول یا کالا حمل می‌شد. به عنوان مثال وقتی پای حمل و نقل هوایی به میان می‌آمد، معمولاً کارگو جایگزین فریت می‌شد و همین امر برای حمل و نقل با کشتی نیز صادق بود.

اما بالعکس قطارها، تریلرها و کامیون‌هایی که محموله‌ای را از طریق راه‌های زمینی از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل می‌کردند، عموماً با عنوان فریت بار از آن‌ها یاد می‌شد.
به طور کلی براساس دیدگاه سنتی، به انتقال کالاهایی که از طریق مسیرهای آبی و هوایی انجام می‌گرفت “فریت” و به انتقال کالاهایی که از طریق مسیرهای زمینی و ریلی انجام می‌گرفت، “کارگو” گفته می‌شد.

دیدگاه جدید نسبت به تفاوت کارگو و فریت بار

در دیدگاه جدید برخلاف دیدگاه‌های سنتی، کارگو به خود محصولی اشاره دارد که می‌خواهیم آن را از جایی به جای دیگر انتقال دهیم. حال این بار ممکن است توسط کانتینرها، کامیون‌ها یا حتی کشتی و هواپیما حمل شود. حال چه قصد حمل حیوان زنده با هواپیما را داشته باشیم چه ارسال سایر لوازم.

اما فریت بیشتر بر روی مسئله حمل و نقل کالا تمرکز دارد که این مسئله می‌تواند شامل هزینه جابه‌جایی و حمل و نقل، روش جابه‌جایی و حتی گاهی خود محصول باشد؛ بنابراین تنها در جایی می‌توان واژه کارگو را به جای فریت به کاربرد که هم در مورد خود محموله و هم نحوه جابه‌جایی، هزینه‌ها و سایر عوامل دخیل در آن صحبت کنیم.

همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر شد کارگو و فریت در این دو دیدگاه شباهت‌هایی را نیز با یکدیگر دارند. هم فریت و هم کارگو هر دو برای حمل و نقل کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرند و در اکثر مواقع منحصر به اقلام تجاری هستند.
جالب است بدانید که اصطلاح پذیرفته شده برای بسته‌های پستی “کارگو” می‌باشد که ممکن است شامل مکاتبات، نامه‌ها یا محموله‌هایی شود. خواه بسته‌های پستی با کشتی و هواپیما و خواه با کامیون و قطار حمل شوند، به هیچ عنوان نمی‌توان با عنوان فریت از آن‌ها یاد کرد.

بیمه باربری و بیمه کارگو

یکی از مواردی که در پاسخ به سؤال کارگو چیست، باید بررسی کنیم بیمه باربری می‌باشد. بر حسب قانون در حوزه‌های قضایی، بیمه هم شامل باربر یا شخص حامل و هم شامل محموله یا کالا خواهد شد. شخص حامل یا آژانس‌های ترابری بهتر است بیمه پرداخت کنند. به ویژه زمانی که محموله زیاد یا دارای ارزش است، باید از بیمه کارگو استفاده کنند تا از کالاها در برابر آسیب‌های مختلف، سرقت یا خسارت هنگام حمل و نقل محافظت شود.

مثلاً اگر در سفرهای دریایی، محموله‌ها دچار آسیب شوند یا حتی کشتی‌ها با طوفان‌های شدید مواجه شوند که سبب ایجاد خسارت به بارها شود، بیمه کارگو تمام هزینه یا بخشی از هزینه‌ها را بر اساس بندهای بیمه نامه پرداخت خواهد کرد.
به طور معمول از زمانی که کالاها تحویل گرفته می‌شوند تا زمانی‌که به مقصد نهایی برسند، بیمه هرگونه خسارت را پوشش خواهد داد.

بیمه کارگو

بیمه نامه در واقع نوعی سند است که در برابر خطرات پیش بینی نشده، تعهدات کافی را برای اطمینان خاطر از به سلامت رسیدن محموله به شما خواهد داد. لازم به ذکر است که در هنگام بیمه کردن بار خود بهتر است از بندهای مختلف بیمه نامه اطلاع پیدا کنید چرا که ممکن است در برخی از بیمه نامه‌ها محدودیت‌هایی متوجه محموله شما شود.

مراحل کارگو

فرآیند انجام کارگو شامل مراحل زیر می‌شود:

درخواست ارسال بار و محموله مورد نظر به شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو و اعلام مشخصات دقیق کالاها
پرداخت هزینه های کارگو پس از اعلام توسط شرکت
انجام مراحل اداری لازم و دریافت فاکتور
ارائه مدارک و مشخصات کالاها و سپس تحویل اجناس و کالاها
بسته بندی کالاها توسط شرکت خدمات کارگو
پیگیری بار پس از رسیدن پروازهای کارگو به مقصد مورد نظر
هزینه کارگو چیست؟

در پاسخ به سؤال معنی کلمه کارگو چیست، باید به هزینه‌های مرتبط با کارگو نیز اشاره کنیم. در واقع، هزینه کارگو عبارت است از هزینه‌هایی که توسط شخص حمل کننده یا آژانس‌های ترابری برای حمل بار از یک نقطه به نقطه دیگر اخذ می‌شود. خواه انتخاب شما کامیون، قطار، کشتی یا هواپیما باشد، این هزینه‌ها به اندازه، وزن محموله و نحوه حمل و نقل بستگی دارد.
با این حال، عوامل مختلفی نیز می‌توانند بر هزینه کارگو تأثیر بگذارند که معمولاً در فاکتورهای حمل و نقل مشخص خواهند بود. در قسمت بعد با این عوامل بیشتر آشنا خواهیم شد.

هزینه کارگو عبارت است از هزینه‌هایی که توسط شخص حمل کننده یا آژانس‌های ترابری برای حمل بار از یک نقطه به نقطه دیگر اخذ می‌شود.

عوامل موثر بر هزینه و زمان کارگو

زمان کارگو که معمولاً به مسافت و وسیله مورد نظر برای جابه‌جایی بستگی دارد. قاعدتاً هرچه مسیر کوتاه‌تر و وسیله نقلیه سریع‌تر باشد زمان تحویل بار کوتاه‌تر خواهد بود، اما در مورد هزینه باید گفت که هر زمان که می‌خواهید محموله‌ای را جابه‌جا کنید، 10 عامل می‌تواند بر هزینه‌های کارگو مؤثر باشد.

هزینه حمل و نقل هوایی یا هزینه حمل و نقل دریایی

کالای شما از یک بندر یا فرودگاه به مقصد بندر یا فرودگاه دیگری منتقل می‌شود که بدون شک هزینه‌های اضافی را نسبت به حمل و نقل زمینی برای شما خواهد داشت.

بیمه کارگو

بیمه کارگو همان‌طور که در قسمت‌های قبل هم به آن پرداختیم از سرمایه شما محافظت می‌کند و به شما این اطمینان را خواهد داد که محموله کاملاً سالم به مقصد مورد نظر برسد.

هزینه وانت بار

برای انتقال محموله از مکان مورد نظر به مبدأ اصلی (مثل بندرها و فرودگاه‌ها) وسیله‌ای مثل وانت بار لازم است که بدون هزینه نخواهد بود. هزینه‌ها می‌تواند بر اساس هزینه سوخت، وزن بار یا حتی کوتاه یا طولانی بودن مسافت متغیر باشند.

فصول پرکار و پرهزینه

گاهی ممکن است در یک دوره یا فصل خاص محموله‌هایی جابه‌جا شوند که اصطلاحاً فصل اوج آن‌ها محسوب گردد؛ بنابراین شرکت‌های حمل و نقل غالباً نرخ‌های پایه بالاتری را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند.

ریسک‌‌های محتمل

مثلاً تصور کنید که بار شما باید از مسیری عبور داده شود که خطرات مربوط به دزدان دریایی، محموله را تهدید می‌کند؛ بنابراین در این صورت لازم است تا هزینه‌های بیشتری بپردازید.

ضریب تعدیل ارز (CAF)

افراد حامل برای اینکه بتوانند ضررهای ناشی از مبادله را که معمولاً نیاز به تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر دارند را جبران کنند، ممکن است هزینه‌های متفاوتی در نظر بگیرند.

هزینه تحویل

هزینه تحویل، تقریباً مشابه هزینه وانت بار است، با این تفاوت که هزینه حمل و نقل کالا از انبار واقع در ترمینال، فرودگاه، بندر و … در مقصد تا نقطه تحویل نهایی را پوشش می‌دهد. این هزینه نیز مثل وانت بار بر اساس هزینه سوخت، وزن بار و مسافت متغیر است.

هزینه کارگو چیست
عوارض گمرکی

عوارض گمرکی که مالیات گمرکی نیز نامیده می‌شود، هزینه‌ای است که برای انواع کالاها متفاوت است. وقتی محموله به مقصد می‌رسد، این هزینه باید به گمرک پرداخت شود. بسته به نوع محموله هزینه‌ها متفاوت خواهند بود. مقاله گمرک فرودگاه امام خمینی اطلاعاتی جامع به شما ارائه می‌نماید.

هزینه‌های اضافی برای سوخت

برای حمایت از طرح‌های محیط زیستی گاهی وسایل نقلیه مجبورند از سوخت‌های با کیفیت‌تر استفاده کنند که خالی از هزینه نخواهد بود! به عنوان مثال بسیاری از کشتی‌ها از سوخت کم گوگرد استفاده می‌کنند که گران‌تر از سوخت معمولی به حساب می‌آید.

هزینه امکانات و خدمات

استفاده از امکانات و خدمات بدون هزینه نخواهد بود. هر چه این امکانات بیشتر باشند، هزینه‌های بالاتری را به دنبال خواهند داشت. مثلاً برای بارگیری و تخلیه بار نیاز به کارگرانی است تا این عملیات را انجام دهند که این مورد بسته به نوع کالا و مقدار آن متغیر خواهد بود.

کالای مجاز برای کارگو چیست؟

یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که نمی‌توان حمل و نقل کارگو را برای همه انواع کالاها انجام داد. هر کشوری براساس سیاست‌های خاصی که دارد ورود برخی کالاها را به کشور خود ممنوع می‌کند. در صورت استفاده از کارگو برای این خدمات وارد کننده مجرم شناخته می‌شود.

کالاهای ممنوعه شامل موارد مختلفی مانند اسلحه، مشروبات الکلی و … می‌شود. مواردی هم ممکن است پیش بیاید که ورود کالایی به طور موقتی و در برهه‌ای از زمان ممنوع شود.
ورود برخی کالاها هم نیاز به مجوز دارد مانند کالاهای دارویی و بهداشتی. البته دریافت مجوزهای ورود این نوع اقلام برعهده واردکننده است.

بدون شک هر کشوری نمی‌تواند همه چیز را با هم داشته باشد و به درجه‌ای از خودکفایی برسد که همه محصولات مورد نیاز خود را تولید کند؛ بنابراین مقوله حمل و نقل، جابه‌جایی، صادرات و واردات محصولات و محموله‌ها و در کل مسئله کارگو یکی از مسائلی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برای اینکه بتوانید کارهای خود را در این زمینه انجام دهید، فقط کافی است با شرکت سریع ترابر کهکشان (STK) تماس حاصل فرمایید و با خیال راحت صفر تا صد عملیات انتقال محموله خود را به دست آن‌ها بسپارید.

×
خانم جدیدی
1 +